Десерти,Празник,Сладки изкушения,Тестени изделия

Черешов пай и „Празник на черешата“, Кюстендил – 2018

За единадесета поредна година гр. Кюстендил се превърна в черешова атракция за малки и големи.  Традиционният фестивал на черешата събра производители от региона, които представиха отгледаните с много любов и внимание различни сортове череши. Организираните конкурсите за най-едра череша, най-атрактивно вешало и най-красив черешов щанд за пореден път излъчиха най-добрите и мотивираха участниците във фестивала. Кулинарните изкушения също бяха оценени в кулинарната надпревара „Череши в кухнята“, съпроводени с демонстрации на майстори готвачи с водещ Драгомир Драганов. Допълнително настроение и емоция внесоха празничните концерти и състезателните игри с череши.

Повече информация за традициите на празника в „Празник на черешата 2017“.

За празника приготвих Черешов пай.

Необходими продукти:

За основата на пая:

2 ½ чаени чаши брашно

250 грама студено масло

Щипка сол

1 супена лъжица захар

6 супени лъжици студена вода

Ванилия

За плънката:

1 килограм череши

2 супени лъжици нишесте

1 чаена чаша захар

1 супена лъжица сок от лайм

50 милилитра вода

Ванилия

Тъй като използвах по-голяма форма, с диаметър 28 см приготвих 1 доза и половина от масленото тесто. Плънката е достатъчна.

Начин на приготвяне:

Брашното, захарта, ванилията и солта се смесват. Добавят се студената вода и маслото, нарязано на малки кубчета и бързичко се замесва тесто, което се завива с фолио за свежо съхранение и се прибира в хладилника за поне 30 минути.

През това време черешите се почистват от костилките и се слагат в тенджерка. Заливат се с водата и се варят за 10 минути на котлона. Захарта и нишестето се смесват и се добавят към черешите. Слага се и лимоновият сок. Така черешите се варят на тих огън, докато течността се поизпари и сместа се сгъсти. Ароматизира се с ванилия и се охлажда напълно.

Добре стегналото тесто се изважда от хладилника и се разделя на две части, като тази, предвидена за основата е по-голяма, а другата остава за решетката отгоре.

Голямата част се разточва на кора, която е малко по-голяма от формата за пая, така че да покрива и стените. Внимателно се премества във формата, която е леко намаслена. Оформя се борда, а излишното тесто се изрязва. Напълно изстиналата плънка се разпределя върху основата.

Върху пая може да се оформи решетка, като за целта тестото се разточва, нарязва се на лентички, които се поставят върху десерта, преплитайки се. Краищата на горната и долната част хубаво се съединяват.

Друг вариант е да се разточи цяла кора, която покрива пая. В този случай трябва да се направят отгоре дупчици с нож.

Паят се намазва със смес от разбит жълтък и малко прясно мляко. За да се запази формата на пая, преди печене престоява за 10-15 минути отново в хладилника. Пече се в предварително загрята на 1800С фурна за около 40-45 минути, докато придобие златист цвят.

След изпичане черешовият пай може да се поръси с пудра захар и да се сервира с топка сладолед.

Previous Story
Next Story

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply