На връщане от о. Тасос отделихме половин ден, за да разгледаме Кавала.
Много красив, исторически град, разположен амфитеатрално около брега на морето в полите на невисоки хълмове. Кавала е голямо пристанище, търговски и индустриален център със запазени традиции.
За малкото време, с което разполагахме, решихме да се разходим из старата част на града, т. нар. квартал „Панагия“. Тесните калдъръмени улички са особено красиви, къщите са цветни, боядисани в ярки нюанси на розово, жълто и синьо, построени в османски архитектурен стил. Разбира се и тук има сгради в типичния за Гърция бяло – син декор. Всеки един орнамент и детайл придава старинния дух на това място. Прозорците са покрити с дървени капаци, малките балкончета грижливо са окичени с цветя, входните пространства започнат направо от улицата, настилките са от каменни плочи. Улични фенери и табели от ковано желязо допълват уюта на криволичещите улички.
Стръмна павирана уличка с множество кокетни ресторантчета и кафенета води до площад „Мехмет Али“, на който се издига бронзова статуя в чест на Султана на Египет Мехмет Али и неговата родна къща, устроена като музей.
Мехмет Али е основал династията, която управлява Египет до 1952 г. и е роден в Кавала. Родителите му са били албанци. Али Паша допринася много за развитието на морския град. Организира обучения на лекари, инженери, държавни чиновници в различни училища в Европа, прави селскостопански реформи, инфраструктурни подобрения. Построил е имарет, който се смята за най-голямата ислямска постройка в Европа. Имарети са места, където се раздавала безплатна храна на бедните и били притегателен център около който се създавал нов град, квартал или селище. В момента тази сграда в Кавала е превърната в луксозен хотел.
След Къщата на Мехмет Али, поехме по едноименната уличка, водеща до Крепостта на Кавала Акрополис.
Смята се, че първата крепостна стена била построена през V век пр. Хр., за да защити тогавашния град Неаполис. През вековете Крепостта била възстановявана и разширявана няколко пъти.
От високата кула на Крепостта се разкрива спираща дъха гледка към целия град и морето. Ясно се вижда, построеният през 16 век по време на османското владичество величествен аквадукт за снабдяване с вода на града от планинските извори.
Аквадуктът Камарес е символ на града и свързва историческата стара част с модерния център на града. Дължината му е 280 м., изграден е от 60 арки с различна височина, като най-високото място е 52 м.
Преди да потеглим обратно към България, приятно уморени от вълнуващата разходка в стария град на Кавала, спряхме да отдъхнем и да се освежим с ободряваща напитка в едно от кафенцата във винтидж стил по уличката.
No Comments