Когато става дума за топли и питателни ястия, овчарският пай е една от онези любими гозби за комфорт, уют, споделеност, които са идеални за студените зимни дни.
Рецептата за “cottage pie” се среща в британските готварски книги, датиращи от 18-ти век. Ястието, наречено на скромна, малка къща, предполага пестеливо използване на съставки, често остатъци. Типичният пай се приготвя изцяло или частично в черупка от тесто, но котидж пая използва нарязани варени картофи отдолу и отгоре, като средата е заета от яхния от ситно нарязано говеждо месо, зеленчуци и сос. Често срещана и по-обичайна вариация на рецептата замества нарязаните картофи с картофено пюре.
Овчарският пай е друга вариация на домашния пай. В класическия си вид, както подсказва името му, за плънката се използва агнешко месо. Днес агнешкото се среща по-рядко от говеждото, което прави до голяма степен овчарският пай идентичен с домашния пай. Основната разлика е, че освен агнешкото, всякакво месо, включително пилешко и дори риба, може да бъде включено в рецепта за овчарски пай, както и широка гама от зеленчуци като лук, грах и зелени подправки.
Овчарският пай може също да бъде вегетариански и дори вегански и все още да се вписва в определението за ястието. Котидж пайът е по-строго дефиниран, ограничен от използването само на говеждо месо.
Името „овчарски пай“ се появява за първи път в английска готварска книга от 1877 г., която твърди, че ястието е с произход от Шотландия. Макар и не с това име, рецептата се появява и в шотландска готварска книга от 1862 г. Ястието без съмнение е много по-старо. Днес овчарският пай е всъщност гювеч от наредени на слоеве картофено пюре отгоре и отдолу, с пълнеж в средата. Някои готварски книги правят разлика между ирландски и шотландски варианти, като в първия се използва агнешко месо, а във втория – говеждо месо и „neeps“ – ряпа. Много версии се отказват от долния слой картофи, като ги използват само като горна кора.
Овчарският пай е популярен за Британските острови и се сервира както у дома, така и в заведения с домашна атмосфера, но понякога и в изискани ресторанти. Става популярен и на други места, особено в Индия и Северна Америка, като готвачи като Алтън Браун, Марта Стюарт и Емерил Лагас предлагат свои собствени версии на това, което сега се смята за класическо ястие на домашна храна.
Необходими продукти:
500 – 600 гр. смляно месо – агнешко или говеждо
1 глава лук
2 моркова
2 стръка селъри
5-6 бр. гъби печурки
½ корен пащърнак
1 скилидка чесън
1 ч. ч. грах, замразен или от консерва
1 ч. ч. домати от консерва или нарязани пресни
1 ч. л. червен пипер
Сол и черен пипер на вкус
Пресен джоджен и магданоз
За картофеното пюре:
Около 800 гр. – 1 кг. картофи
200 мл. прясно мляко
30 гр. масло
Сол на вкус
Начин на приготвяне:
Първо се приготвя картофеното пюре, като картофите се обелват, нарязват и сваряват в подсолена вода. Още топли се намачкват. Добавят се маслото и прясното мляко. Ако пюрето е гъсто се слага още мляко. Това зависи от сорта картофи – по сухи или не.
В малко мазнина се задушават нарязаните на ситно зеленчуци. Добавя се каймата и се пържи докато стане на трохи. Слагат се доматите и граха, а накрая и подправките. Сместа се залива с 1 -2 ч. ч. бульон и се оставя да къкри на слаб огън докато се редуцира, но не напълно. Хубаво е да остане малко течност.
След като плънката е готова се разпределя в една тава или отделни съдове за индивидуални порции. Заглажда се. Отгоре се разпределя картофеното пюре. Паят се запича във фурната за около 20 мин. или до получаване на приятен загар на картофения слой. Ако сме приготвили пая в един съд е добре да го изчакаме да се охлади, за да стегне пюрето и да можем да отрежем хубави парчета.
No Comments