Гръцката кухня е изживяване. Храната се приготвя с много грижа, любов и отношение. Това се усеща във всяка хапка. Най-хубавата подправка към храната е времето прекарано в сладки приказки, смях и споделени моменти с любими хора. Гостоприемството на гърците е пословично. Още от времената на Древна Елада е общоприето правилото, че да се погрижиш за странник е Божи закон. Древните гърци вярвали, че боговете ни посещават, преоблечени като обикновени хора. Затова по малките гръцки улички се усеща атмосферата на топлина, уют и откритост. Прозорците са точно на улицата, подавайки ръка на минувачите. Сърдечно, приятно и традиционно. Саксиите преливат от цвят. Бугенвилиите и олеандрите обгръщат с нежност и ухание къщите. Приказка…
Великият писател, драматург и мислител Никос Казандзакис, роден в град Ираклион, на остров Крит много точно пресъздава тази атмосфера.
“На другия ден замръкнах близо до едно село; гладен бях, изморил се бях да ходя цял ден по каменистите места; не познавах никого в селото и дори не знаех как се казва то. Но бях спокоен; знаех, че на която и врата да почукаш в критско село, ще се отвори; ще сложат, за твой хатър, трапеза, и ще спиш в най-хубавите чаршафи в този дом. Все още в Крит гостът е непознатият Бог; и пред него всички врати и сърца се разтварят.”
Ваканцията ни тази година беше в живописното и същевременно много оживено градче Херсонисос, на 25 км източно от столицата Хераклион на острова. Този курорт е раят на нощния живот в Крит. Ресторанти, барове, хотели, таверни, коктейли…
Остров Крит е прекрасно място за почивка, пътешествия, храна. Има за всекиго по нещо. За любителите на история – тук се зараждат множество митове и легенди, забележителности, архитектурни паметници с многопластова културна история и минало. За любителите на природата – райски плажове, пещери, каньони, клисури, а кулинарните ценители ще останат доволни от вкусната, семпла и свежа традиционна критска кухня.
Успяхме да се разходим из красивите градчета Агиос Николаос, Малия и столицата Хераклион.
Нашата ваканция беше предимно с релаксиращ характер и затова не успяхме да обиколим подобаващо забележителностите на острова. Със сигурност ще се върнем и ще направим своето критско пътешествие.
До този момент не бях опитвала гръцка мусака в Гърция и тук реших да я изпробвам. На остров Крит мусаката се приготвя с патладжан, картофи и тиквички, поднесена в глинен съд.
Необходими продукти:
3 големи картофа
2 патладжана
2 тиквички
зехтин за готвене
За соса с кайма:
400 гр. телешка кайма
1 голяма глава лук
1 скилидка чесън
2 домата
1 с. л. доматено пюре
1 ч. ч. червено или бяло вино
1 пръчка канела
1 щипка индийско орехче
2-3 с. л. зехтин
сол
черен пипер
1-2 с. л. настъргано полу-твърдо гръцко сирене Кефалотири или кашкавал
За сос Бешамел:
500 мл. прясно мляко
4 с. л. брашно
2 с. л. краве масло
½ ч. л. индийско орехче
сол
1-2 с. л. настъргано Кефалотири или кашкавал
Начин на приготвяне:
Зеленчуците се почистват и измиват. Картофите се сваряват предварително, обелват и нарязват на кръгчета. Патладжаните (предварително посолени и отцедени от горчивата течност) и тиквичките също се нарязват на кръгчета. Посоляват се и се запичат на грил с малко зехтин. Отделно в тиган се запържват ситно нарязаните лук и чесън. Добавят се обелените и пасирани домати, доматеното пюре и каймата. Сместа се пържи докато каймата стане на “трохи”. Налива се виното и подправките. Всичко се оставя на тих огън, за да се изпари течността. Накрая се изважда пръчката канела и се слага и кашкавала. В друг съд се приготвя сос бешамел. На котлона се загрява маслото. След като се разтопи се слага брашното, което се запържва до златисто. Добавя се студеното мляко и се бърка непрекъснато до получаване на гладък крем. Накрая се подправя с ароматите, сол и кашкавал.
Сглобяване на мусаката: В индивидуални глинени съдове или в един голям на дъното се подреждат резенчетата сварени картофи, леко се посоляват и поливат със струйка зехтин. Отгоре се подреждат патладжаните, тиквичките и накрая доматения сос с кайма. Най-отгоре се разпределя сос бешамел и ястието се поръсва с настърган кашкавал. Мусаката се пече на 1800С за около 30-40 мин.
No Comments