Неделята е време да забавим темпото, започвайки деня с една продължителна късна закуска. В този ден можем да си позволим да приготвим по-интересна закуска, достатъчно питателна, която да премине в неделен брънч.
Яйца по бенедиктски, още една кулинарна класика, която ни връща във времето когато в Ню Йорк един от най-авторитетните ресторанти, Delmonico‘s посреща своите гости. При едно от посещението си мистър Льо Гранд Бенедикт, брокер на „Уолстрийт“ и неговата съпруга поискали нещо различно от традиционното меню. Тогава главният готвач на ресторанта Чарлс Ранхофер сътворил „Яйца Бенедикт“ и ги кръстил на името на своите клиенти.
Друга история, свързана с произхода на оригиналните яйца е от една късна съботна сутрин, когато Люмиел Бенедикт нахлул в друг Ню Йоркски ресторант, основен конкурент на Delmonico‘s с тежък махмурлук и поръчал да му донесат две препечени филийки, две поширани яйца, порция хрупкав бекон и отделно каничка с любимия му сос холандез. Тази поръчка вдъхновила легендарния готвач Оскар Чирки да създаде ястие на база на тези съставки и да го включи в основното меню на ресторанта. Той заменил препечените филийки с разрязан английски мъфин, а бекона – със запечена шунка. Самият Люмиел Бенедикт разказва историята за яйцата, кръстени на негово име в интервю за в. „Нюйоркьр“ през 1942 г.
Коя от двете истории е по-достоверна не можем да определим, но тези вкусни яйца могат да са повод за наша собствена история в един лежерен неделен ден!
Необходими продукти:
За 4 порции:
2 броя английски мъфини
4 слайса шунка или бекон
4 яйца
1 супена лъжица оцет
Перца пресен лук за поръсване
Сос Холандез
2 жълтъка
1 супена лъжица лимонов сок
100 грама разтопено топло масло
Сол
Черен пипер
Начин на приготвяне:
Поширани яйца – в тенджера се налива вода, посолява се и се добавя оцет. Оставя се да заври. Степента на котлона се намалява и се изчаква да се успокои и да започне да къкри. Всяко яйце се счупва в малка купичка/чашка поотделно. Водата се завихря с помощта на лъжица и в центъра се изсипва внимателно яйцето. Пошира се за около 3-4 минути, или до желаната степен на рохкост. Изважда се с решетъчна лъжица.
Сос Холандез – за да се получи хубав и пухкав сос има няколко тънкости. На първо място продуктите трябва да са горещи. Процесът на приготвянето му наподобява този на майонеза. На водна баня, с телена бъркалка се разбиват жълтъците, към които се добавят 1 супена лъжица гореща вода. Бъркат се енергично до пухкав крем. Добавя се лимоновият сок и се бърка до сгъстяване. След това капка по капка, в началото, а после на тънка струя се сипва горещото масло и се бърка до получаване на хомогенен, пухкав и гъст сос. Овкусява се със сол и черен пипер.
Друг вариант е жълтъците и лимонът да се разбият в блендер. Към тях (като бъркането продължава) се добавят горещата вода и на тънка струя горещото масло. Разбитите съставки се прехвърлят в огнеупорен съд, който се поставя на котлона върху тенджера с гореща, но не вряла вода и се сгъстяват на водна баня докато се получи гладък сос. Сосът се овкусява със сол и пипер и се поддържа топъл до сервиране.
Сглобяване на яйцата по бенедиктски: питките се разделят на две половини и се запичат на тиган, отгоре се поставя грилована шунка или бекон, след това пошираното яйце, полива се със сос Холандез. Накрая яйцата се поръсват с пресен лук или шайби праз лук.
No Comments