Една сгряваща супа, много наподобяваща, по вкус и текстура, на шкембе чорба. Гъбите кладница са вид дървесни гъби, много вкусни, ароматни, крехки и нежни.
Клaдницaта имa мнoгo пoлзи зa здpaвeтo ни. Богата е на витамини, аминокиселини и минерални вещества, които защитават организма на човека от влияние на токсични вещества. Нaличиeтo нa пoлизaxapиди в нeя и ocoбeнo глюĸaнитe пpитeжaвaт aнитpaĸoв eфeĸт. Тя дори помага за понижаване нивото на холестерола в кръвта. Гъбата е ниско енергетична храна, затова е подходяща за нискокалорични диети. Но, все пак не трябва да се прекалява, тъй като гъбите са тежка храна и могат да предизвикат болки в стомаха.
Миналата година през есента направихме опит за отглеждане на такава гъба в домашни условия, като сложихме мицел върху няколко пънчета, но още чакаме резултат. Надявам се през пролетта да имаме първите гъбки.
Необходими продукти:
500 грама гъби – кладница
50 грама краве масло
1 чаена чаша прясно мляко
1 чаена лъжичка червен пипер
2 супени лъжици брашно
сол и черен пипер
чесън на вкус
червен винен оцет
Начин на приготвяне:
Гъбите се почистват и нарязват на ивички, като се отстранява дебелата част на пънчетата, тъй като е по-жилава. Запържват се в половината загрято масло. След като гъбите станат златисти, се добавя вода (около 500 – 750 мл). Вари се до готовност – около 30 минути.
След това супата се овкусява със сол и черен пипер и се добавя млякото. Оставя се да поври още 10 минути.
В отделен съд се сгорещява останалото масло, прибавя се брашното и се запържва до много светло кафяво. Дърпа се от котлона и докато запръжката е още гореща се слага червеният пипер, в противен случай има вероятност да загори и да стане горчив. Внимателно, с помощта на черпак, застройката се разрежда с част от течността от супата. Разбърква се добре и се изсипва в тенджерата със супа. Оставя се докато заври повторно.
Като подправка за супата, в хаванче се счуква чесън с малко морска сол, прехвърля се в купичка и се залива с оцет. Поднася се към чорбата.
Също така, може да се добави и лют червен пипер, по желание.
No Comments