Поводът за днешната публикация е интересно поднесена супа, в хлебна паничка, която за първи път видях и опитах в Прага. Чехите традиционно я приготвят с гулаш.
Мечтая си един ден София да заприлича поне малко на Прага. Цялата соц архитектура на кварталите със сиви панелки, придобили неестетичен вид с фасади на цветни петна, отразяващи индивидуалните дизайнерски предпочитания на своите собственици, абсолютно не съобразено с общия външен вид на сградата, да се трансформира в професионално декорирани и приятно изглеждащи сгради с нов вид, по които да е забранено „творчество“ от страна на собствениците. Е, това в Прага е направено и то отдавна. Екскурзията до Прага беше подарък за рождения ми ден от моя съпруг през 2009 г., но сякаш вчера съм била там. Този град ме омагьоса и ще остане завинаги в сърцето ми.
Прага е една приказка, спокойствие, зеленина, красота навсякъде, невероятна архитектура, съхранена история, величествени катедрали, дворци, чистота…Сбъднат сън за хората, живеещи там и голяма въздишка на такива като нас.
Пътеписът за Прага ще оставя за друг път, тъй като съм сигурна, че отново ще се върна в този очарователен град.
Само малко спомени в снимки…
Ето и моя вариант на супа в хлебче – Картофена крем супа.
Начин на приготвяне:
За хлебчетата:
Около 500 грама брашно
1 пакетче суха мая или ½ пакет прясна
½ чаена чаша топла вода
½ чаена чаша топло мляко
¼ чаена чаша зехтин
2 супена лъжица кафява захар
2 яйца
1 жълтък –за намазване
1 чаена лъжица сол
царевичен грис
За супата:
4-5 средно големи картофа
1 стрък праз лук
1-2 моркова
3 супени лъжици масло или зехтин
1 л зеленчуков бульон или вода
100 мл течна сметана или прясно мляко
сол, пипер и мащерка
пресен магданоз и целина
Начин на приготвяне:
Водата, млякото и захарта се затоплят и бъркат докато захарта се разтопи. Брашното се пресява и към него се добавят маята и солта. Прави се кладенче и в него се добавят зехтина, млякото с водата и яйцата. Замесва се гладко, меко тесто. Намазва се с мазнина, поставя се в купа, покрива се с кърпа и се оставя да втаса до удвояване на обема.
След като тестото е втасало, се размесва внимателно, разделя се на 4 равни по големина части, като се оставя малко парченце за дръжчици. Всяко парче се оформя на топка, поставя се малка дръжка отгоре и се подрежда в покрита с хартия за печене тава и поръсена с царевичния грис. Хлебчетата се намазват със зехтин и се оставят да втасат отново. Преди да се сложат във фурната се намазват с разбития, с 1 ч. л. прясно мляко, жълтък. Пекат се на 2000С до готовност.
Оставят се на метална решетка, за да се охладят.
За супата: Зеленчуците се почистват и измиват добре. Лукът и морковите се нарязват на едро и се запържват в зехтина. Добавят се картофите, на кубчета и всички зеленчуци се заливат с топъл бульон или вода. Подправя се със сол на вкус. Супата се оставя да ври на умерен огън до омекване на зеленчуците. След това се пасира и се добавя сметаната. Подправя се с черен пипер и мащерка. След около 5 минути се сваля от котлона и се поръсва с прясно нарязан магданоз и/или целина.
Напълно изстиналите хлебни купички се разрязват в горната част, за да се образува капаче и вътрешността им се издълбава. Пълнят се със супа и се сервират.
No Comments