Класически френски десерт, съдържащ есенните вкусове и аромати. Топли нотки на карамел, ябълка и масло. Семпъл, ефектен и запомнящ се десерт, който със сигурност ни пренася в атмосферата на кулинарна Франция.
Есента е сезон на изобилие и цвят, на пастелни килими от паднали листа, хладен сутрешен полъх, топлещо обедно слънце, богата реколта, радост и удовлетворение за отрудените стопани от положените усилия през жаркото лято. Есенната палитра от багри бързо замества носталгията по слънчевото безгрижно лято. Заменяме леките летни ухания със сладките, топли аромати на есента, обгръщащи ни в прегръдката си, носещи усещания за уют и топлина в дъждовните дни. Земята ни дарява със своите дарове – сочни, ароматни, вкусни, събрали слънчевите лъчи. Безброй се възможностите за превъплъщението им в кулинарни шедьоври.
Тарт „Татен“ (Tarte Tatin) се е появил случайно през далечната 1898 г. благодарение на разсеяността на една от сестрите от фамилията Татен в малкото френско градче Ламонт-Беврон. Унесена в приготвяне на храна за гостите на фамилния едноименнен хотел по време на ловджийския сезон, Стефани забравя на котлона тиган с ябълки, захар и масло, предвидени за приготвяне на ябълков пай. Уханният аромат на карамелизирана захар я подсещат за тигана, но вече е късно и, за да поправи грешката си, тя набързо замесва тесто, с което покрива ябълките, запича десерта във фурната и го обръща в чиния. Още топъл го поднася на гостите, които са очаровани от новия сладкиш.
Днес хотел „Татен“ също приема гости и е местна забележителност. Там още се пази печката на дърва, в която Стефани изпича първия си пай.
Пожелавам си да опитам този прекрасен десерт „от извора“.
Необходими продукти:
Този популярен френски сладкиш може да се приготви с два вида основа: бутер тесто или ронливо маслено тесто.
За тестото:
220 грама брашно
Щипка сол
120 грама студено краве масло, нарязано на кубчета
3-4 супени лъжици ледена вода
или
250 грама бутер тесто
За тарта:
6-7 бр. ябълки
125 грама краве масло
150 грама светла кафява захар
За гарниране:
Ванилов сладолед
Начин на приготвяне:
Брашното и солта се пресяват в купа. Добавя се маслото и бързо се смесва с брашното, докато стане на трохи. Добавя се водата и се оформя на топка. Тестото се увива във фолио за свежо съхранение и се охлажда за 30 минути в хладилник.
През това време ябълките се почистват и обелват. Нарязват се на четвъртини.
В тиган с дебело дъно или тава с диаметър 26 см се разтопява маслото, добавя се захарта и се разбърква до разтопяване. Ябълките се подреждат красиво една до друга и на средно силен котлон се оставят да се карамелизират до кехлибарено около 20 минути. Може да се запекат и във фурна.
През това време фурната се нагрява на 190°C.
Тестото се изважда от хладилника и се разточва върху леко набрашнена повърхност на кръг с диаметър малко по-голям от този на тигана, който се използва и дебелина около 1 см.
Ако се работи с бутер тесто, процесът е аналогичен.
Тестото се поставя върху карамелизираните ябълки, като се подпъхва отстрани. Пече се докато придобие златист цвят.
Готовият тарт се изважда от фурната и се оставя за 5 минути да се охлади леко и карамелът да престане да ври.
Преди десертът да се обърне е добре да се прекара нож или дървена шпатула по стените на съда, за да се улесни отлепването му. Върху тарта се слага голяма плоска чиния и бързо се обръща. Сервира се веднага с топка ванилов сладолед.
П.П. Десертът може да се приготви и с други плодове: круши, сини сливи, праскови, дори попаднах на рецепта и с тиква.
Във Франция се прави с ябълки.
Важено е и какъв сорт ябълки ще се използва за десерта. Най-подходящи са Златна превъзходна (Golden), Грени Смит (Granny Smith), Ренета (Reinettes) или други сортове, които запазват формата си след термична обработка и не отделят много сок при печене.
No Comments