Основни ястия

Постен гювеч в глинен съд

Лятото ни дарява с изобилие от зеленчуци, които можем да претворим в чудесни кулинарни вкусотии. Дори най-обикновеното съчетание на разнообразни зеленчуци и подправки води до лесно, здравословно и леко лятно ястие. Ключът към божествения постен гювеч е в продуктите-пресни, акумулирали в себе си слънчевите лъчи и енергия на лятото,… истински. Несравнимо е удоволствието да готвиш на село. Вземаш една кошница и тръгваш из градината на „пазар“. Истинска наслада е сам да откъснеш даровете от природата, да се докоснеш до земята, родила прекрасни зеленчуци. Естествено този процес се предхожда от дългите дни на неуморен труд, да отгледаш всичко това от малко зрънце. Хиляди благодарности на моите трудолюбиви родители, посветили времето си, за да произведат екологично чиста и истинска храна за нас. С много грижа и внимание. Обичаме ви!

Гювечът е традиционно балканско ястие. Различни варианти се срещнат в българската, гръцка, сръбска, турска кухня. Подобно на френския „рататуй“ или унгарския „гулаш“. Наименованието на това ястие произхожда от съда, в който се приготвя, пръстен съд с похлупак– гювеч, който неминуемо придава особения вкус на ястието.

Гювечът е едно от най-старите български ястия. Приготвя се с месо или постен. В средновековната българска кухня традиционно ястията се готвили в глинени съдове, на бавен огън. Този похват се използва и днес за приготвяне на вкусни, задушени ястия.

Постен гювеч в глинен съд

Необходими продукти:

2 глави лук

3 моркова

300 грама зелен фасул

300 грама бамя

3-4 картофа

1 тиквичка

1 патладжан

2 домата

2-3 печени червени чушки

1 чаена лъжичка червен пипер

1-2 дафинови листа

1 розичка карамфил

2-3 зърна бахар

Черен пипер, на зърна

Сол, на вкус

Магданоз и листа целина, за поръсване

П.П. Количеството на продуктите е ориентировъчно. Всеки може да сложи повече или по-малко от предпочитания или не зеленчук.

Начин на приготвяне:

Първата стъпка е подготовка на зеленчуците. Зеленият фасул се почиства, измива, нарязва на парченца около 2 см и сварява в солена вода до полуготово състояние. Бамята се почиства, като се отрязват дръжките и леко връхчетата. Оставя се цяла. Бланшира се за 5 минути в подсолена вода, в която е добавена 1 супена лъжица оцет.

Патладжанът също се почиства, обелва, нарязва на кубчета и поръсва със сол. Оставя се за 20 минути, за да се отцеди горчивината. Останалите продукти също се почистват, обелват, измиват и нарязват на големи парчета.

В загрята мазнина се задушават нарязаният лук, морков, тиквичка и патладжан. След като зеленчуците поомекнат се добавят доматите, червения пипер и печените чушки. Задушава се за кратко.

В глинен съд, гювеч се прехвърлят всички зеленчуци. Добавят се подправките с изключение на магданоза и целината. Ястието се овкусява с допълнително сол, ако е необходимо. Всички съставки се разбъркват внимателно. Заливат се с 1 и ½ чаени чаши топла вода. Съдът се похлупва с капак и се поставя във фурната на слаб огън до готовност. Ако е необходимо се долива вода, докато зеленчуците омекнат. Но не трябва ястието да е прекалено воднисто, а добре запечено с малко сос.

Гювечът се поднася поръсен с пресен магданоз и целина.

Previous Story
Next Story

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply