Гуакамолето е мексикански специалитет, представляващ сос от авокадо, но с по – едра текстура, наподобяваща разядка. Традиционно рецептата се приготвя от смачкано на пюре зряло авокадо със сол. В някои варианти се добавят домати, чесън, лук или лимон. Гуакамолето се е правело от ацтеките още в началото на XVI век. По-късно, испанските завоеватели, първи от европейците, го опитали и внесли в Европа.
Основната и доминираща съставка в гуакамолето е авокадото. То има впечатляващ списък от витамини и минерали (над 20), които носят редица здравословни ползи. Авокадото е богат източник на мононенаситени мазнини, помагащи на тялото да абсорбира мастно разтворими хранителни вещества от други храни. Проучвания сочат, че увеличаването на консумацията на растителни храни, като авокадо, помага при намаляване риска от сърдечно-съдови заболявания, диабет и затлъстяване. Авокадото поддържа ставите подвижни и се отразява отлично на кожата и ноктите.
Основната тънкост при приготвяне на гуакамоле е използването на добре узряло, меко авокадо с маслена и кремообразна вътрешност. Тъй като, обикновено, в магазините се продават твърди плодове, моят подход е след като го закупя, да го оставя два-три дни на стайна температура и авокадото е готово за консумация.
Гуакамолето е чудесно като салата, предястие или просто намазано върху филийка франзела или пълнозърнест хляб. Мексиканците го хапват с тортиля чипс.
Необходими продукти:
2 плода добре узряло авокадо, меко
1 домат
2 супени лъжици зехтин
½ лимон или лайм, сокът
¼ глава червен лук
Сол на вкус
½ връзка магданоз или листа от пресен кориандър
1 скилидка чесън, пресована, по желание
Люта чушка или лют пипер, по желание
Начин на приготвяне:
Авокадото се разполовява, обелва се и се отстранява костилката. Месестата част на плодовете се намачкват с вилица. Доматът се обелва и нарязва на малки кубчета. Лукът също се наситнява много добре. Към сместа се добавят останалите продукти и се разбърква. Ако предпочитаният вкус е по-пикантно ястие, то към гуакамолето може да се добави ситно нарязана люта чушка или лют пипер.
No Comments