Основни ястия

Лозови сарми с булгур и кълцано месо

Наименованието на ястието „Сарми“ е заимствано от турски (Sarma –  от глагола „завивам“) и представлява завита в листа оризова плънка, което е част от националната кухня на много европейски и азиатски народи. Съществува голямо разнообразие и варианти на ястието в зависимост от вида на използваните листа и от начина на приготвяне на плънката.

През пролетно-летния период, когато разполагаме с пресни зеленолистни зеленчуци, ястието може да се направи с листа от лапад, лобода, цвекло, а също и от лоза, липа и други. Най-популярни са сармите с лозов и зелев лист. При приготвянето на плънката често оризът се замества с булгур, жито или елда. Сармите от кисело зеле със свинско месо са подходящи за менюто ни през зимния период от годината. Те са неизменна част и от традиционната българска кухня. Постните зелеви сарми са важен акцент на всяка българска трапеза на Бъдни вечер.

Настоящата рецепта е за сарми със свинско кълцано месо, в които оризът е заменен с булгур. Резултатът е вкусно и полезно ястие, което ще разнообрази менюто във всеки дом.

Необходими продукти:

20 – 30 броя лозови листа – пресни или консервирани

250 грама свинско месо

2-3 супени лъжици зехтин

1 морков

1 глава лук

1 стрък праз лук (само бялата част)

1 чаена чаша булгур

1 суха чушка

2-3 супени лъжици доматено пюре

Сол

Черен пипер

Червен пипер

Джоджен

Магданоз

Копър

Начин на приготвяне:

Лукът и морковът се нарязват на ситно и се запържват в предварително загрят зехтин. Добавя се накълцаното свинско месо и се запържва до златисто. След това се слага и булгура, като се залива с 2 чаени чаши вода или бульон. Овкусява се със сол и черен пипер. Сместа се разбърква добре, докато течността се поеме и булгурът набъбне (ако е необходимо се добавя още течност). Накрая се добавят и подправките-на вкус. Сместа се оставя да изстине. За да се оформят сармичките, в широката част на лозовото листо се слага около една чаена лъжичка от плънката и се завива на не много стегнато руло, като в началото се подгъват двата края.

Сармичките се подреждат плътно една до друга в гювеч, йенска или чугунена тенджера, чието дъно е намаслено. Отгоре също се полива със струйка зехтин или се слагат парченца масло. Върху тях се поставя чиния, която да ги притиска, за да не се развали формата им при термичната обработка. Налива се вода, колкото да ги покрие. Съдът се похлупва с капак и се поставя във фурна на ниска температура – около 1500С. Пекат се до готовност (около 40 мин., докато водата изври напълно и останат само на мазнина).

Сервират се с кисело мляко.

Previous Story
Next Story

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply