Основни ястия

Петел във вино/Coq au vin

Coq au vin е стара, селска, френска рецепта за яхния с петел. Най-популярната версия на това ястие произхожда от района на Бургундия, където храната и виното са вплетени в едно. В други райони на Франция рецептата претърпява своите локални вариации, основно в използването на различни вина, като някъде се предпочита бялото вино.

Въпреки че не е известно времето на произхода на тази рецепта, тя със сигурност е доста стара. В миналото Coq au vin е било бедняшко, селско ястие, появило се като начин да се сготви по-жилава стара птица чрез задушаване на бавен огън в глинен съд. В днешни времена рецептата се превръща в изискано ястие, приготвено с крехко месо, качествено вино, зеленчуци и подправки, допълващи аромата на храната.

Още през VI век крилатата фраза на Хенри IV “А chicken in every peasant’s pot every Sunday”, се превръща в синоним за просперитета на масите.

Най-ранното споменаване на Coq au vin е от 1913 г. Тогава Едмонд Ришарден написва и публикува книгата си L’Art de Bien Manger (Изкуството да се храниш добре), в която за първи път се среща рецептата. През 1938 в готварската си книга Проспер Монтан също публикува рецептата с уточнението, че е с древен произход.

През 1946 г. се появява в книгата на Louis Diat „French Cooking for Americans“. Малко по-късно ястието добива голяма популярност в Америка, благодарение на Julia Child, която тества рецептата многократно, за да се доближи максимално до автентичния й вариант и да подобри добрия вкус на ястието. Тя прави две важни допълнения към рецептата: доматеното пюре и кафявия пилешки бульон (който се приготвя от предварително запечено във фурна пилешко рагу, до придобиване на кафяв цвят).

Julia Child е родена в Пасадена, щата Калифорния. След като се омъжва се премества в Париж, където завършва училището за кулинарни изкуства Le Cordon Bleu и преподава готварство заедно с известните френски майстори Simone Beck и Louisette Bertholle, с които написва книгата „Mastering the Art of French Cooking“. След като се завръща в Щатите, тя стартира свое телевизионно предаване „Френският готвач“, което я прави национална знаменитост. Julia Child спечелва наградата Peabody през 1965 г., Emmy през 1966 г., както и място в сърцата на нейните почитатели завинаги.

Каквато и школа да предпочетем при приготвяне на Coq au vin , със сигурност ще постигнем прекрасен резултат на домашно приготвено, питателно ястие, подходящо за студените дни.

%d0%bf%d0%b5%d1%82%d0%b5%d0%bb-%d0%b2%d1%8a%d0%b2-%d0%b2%d0%b8%d0%bd%d0%be %d0%bf%d0%b5%d1%82%d0%b5%d0%bb-%d0%b2%d1%8a%d0%b2-%d0%b2%d0%b8%d0%bd%d0%be2 %d0%bf%d0%b5%d1%82%d0%b5%d0%bb-%d0%b2%d1%8a%d0%b2-%d0%b2%d0%b8%d0%bd%d0%be4

Необходими продукти:

Адаптирано от Julia Child и Йоана Петрова

2 или повече супени лъжици зехтин

100 грама свински гърди без кост или бекон, нарязани на кубчета

3 средно големи моркова

3 средно големи глави лук

1 петел (около 1,5 кг), разфасован на порции (аз отделих гръбнака с ребрата и крилцата за бульон)

2 супени лъжици брашно

1 дафинов лист

¼ супена лъжица сушена мащерка или стрък прясна мащерка

Магданоз

¼ чаша коняк, бренди или друг подобен алкохол

2-3 чаени чаши добро червено вино (Burgundy, Côtes du Rhône, или Pinot noir)

Около 2 чаени чаши домашно приготвен пилешки или телешки бульон

1 супена лъжица доматено пюре

1 скилидка чесън, намачкана

Сол и прясно смлян черен пипер

За гарниране:

3 супени лъжици масло

250 грама гъби печурки, нарязани на 2 или 4 ако са по-големи

20 главички дребен жълт лук, обелен

Сол и прясно смлян черен пипер

Начин на приготвяне:

В голям съд (аз използвах чугунена тенджера), в който ще се приготвя ястието се загрява зехтина и в него се запържват нарязаните на кубчета гърди или бекон, докато придобият златист цвят. Изваждат се от съда и се оставят на страна. В мазнината се запържват лукът, нарязан на ситно и морковите, нарязани на големи парчета. След като лукът започне да ухае приятно и се карамелизира, всичко се изважда от тенджерата. В същата мазнина се запържват от всички страни предварително осолените парчета петел. Това може да стане на няколко партиди. След като всички парчета петел са придобили кафеникав загар, се връщат в тенджерата, изсипва се коняка и се изчаква 1-2 минути, за да заври. Смелите могат и да фламбират. Поръсва се с черен пипер, добавя се дафиновия лист, мащерката и магданоза и се похлупва с капака, за да поври 3-4 минути.

След това се отстранява капака, слага се брашното и се разбърква леко, докато брашното се абсорбира в соса. Връщат се задушения лук и морковите, добавя се виното, бульона, чесъна и доматеното пюре. Течността трябва едва да покрива парчетата месо. Съдът се похлупва с капака и се слага в предварително загрята фурна на 150°C. Петелът се готви на ниска температура, като течността трябва да къкри, а не да ври бурно. Ако е необходимо се долива бульон или вода, а температурата на фурната се намалява на 100°C. Петелът се готви около 2 часа и 30 минути или повече, ако е по-голям. Месото е готово когато се отделя от кокала.

Гъбите се запържват в маслото до зачервяване от всички страни, подправят се със сол и черен пипер. Изваждат се от тигана и се оставят на страна. В същата мазнина, ако е необходимо се добавя още 1-2 лъжици зехтин, се запържват лукчетата, цели. Оставят се за около 20 мин. на слаб огън, да се карамелизират от всички страни.

Завършването на рецептата има два варианта:

  1. Готовите парчета петел и морковите  се изваждат с решетъчна лъжица, сосът, образуван при печенето на петела  се прецежда, избистря и редуцира на котлона, каквото е предложението на Йоана http://www.kulinarno-joana.com/2014/03/petel-vav-vino/
  2. Тази стъпка да се пропусне.

Ако е следван вариант 1, порциите петел и морковите се връщат в съда, в който е печено ястието.

Добавят се предварително запържените гъби и лукчета, върху тях се разпределят свинските гърди или бекона, залива се със соса (в случай 1, ако сме го редуцирали на котлона) и съдът се връща във фурната за още 15-20 минути.

%d0%bf%d0%b5%d1%82%d0%b5%d0%bb-%d0%b2%d1%8a%d0%b2-%d0%b2%d0%b8%d0%bd%d0%be1 %d0%bf%d0%b5%d1%82%d0%b5%d0%bb-%d0%b2%d1%8a%d0%b2-%d0%b2%d0%b8%d0%bd%d0%be3 %d0%bf%d0%b5%d1%82%d0%b5%d0%bb-%d0%b2%d1%8a%d0%b2-%d0%b2%d0%b8%d0%bd%d0%be7

Previous Story
Next Story

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply