Каква е разликата между пай и тарт?
Първоначално под думата „пай“ се е разбирало печиво от тесто с плънка от плодове, месо, риба, зеленчуци, сирена, кремове, шоколад, ядки или други сладки и солени продукти. Типичните пайове са приготвяни с две кори, между които има плънка. Под “пай с една кора” се е разбирало приготвено в огнеупорен съд ястие, при което плънката се слага на дъното и се покрива с тесто или картофено пюре, а след това се пече. Типичен пример за това е овчарския пай. Постепенно с времето пайовете се променяли, като днес те предимно се възприемат като печива с една долна кора и плънка върху нея. Отгоре най-често се поставят различни декоративни „решетки“ и украси, които придават разкошен външен вид на пая.
Пайовете с една долна кора и сладък пълнеж се наричат тарти. Съществуват и малки индивидуални тарти, известни като тарталети. Тарт „Татен“ е известният френски шедьовър с ябълки. В България широко се използва наименованието пай и за сладките му варианти, заимствано от английското „pie“.
Има и още една разновидност на този вид печиво – киш. Кишът е пай със солена плънка, като задължителен компонент е яйцето. Те са характерни за френската кухня. Първоначално са се приготвяли само с яйца, мляко и сметана. По-късно са включени и други съставки, като зеленчуци и сирене. Най-известният киш е киш „Лорен“, които се приготвя с бекон, яйца, мляко, сметана.
Днешната рецепта е традиционна комбинация от тиква и канела, в ароматно допълнение от хрупкава, медена, бисквитена основа и букет от подправки, придаващи уют и топлина. Лек, кремообразен десерт с аромат на есен.
Необходими продукти:
За основата:
Използвах форма с диаметър Ø26 см
2 яйца
80 грама бяла захар
50 грама кафява захар
200 грама мед
200 милилитра олио
1 пакетче бакпулвер-10 грама
½ чаена лъжичка канела
¼ чаена лъжичка настъргано индийско орехче
¼ чаена лъжичка кардамон на прах
¼ чаена лъжичка джинджифил на прах
Щипка сол
Около 600 грама брашно
За плънката:
3 яйца
100 грама кафява захар
450-500 грама пюре от тиква (печена или варена)
100 милилитра сметана
50 милилитра прясно мляко
½ чаена лъжичка канела
¼ чаена лъжичка джинджифил на прах
1 ванилия
Начин на приготвяне:
Захарта и медът се слагат в тенджерка и се загряват на слаб огън, докато продуктите напълно се разтопят, при периодично разбъркване. Към топлата смес се прибавят бакпулверът и подправките. Разбърква се до получаване на бяла, пенлива смес. Прехвърля се в купа и се оставя да се охлади. След това се добавят едно по едно яйцата, олиото и накрая, на порции – брашното. Замесва се гладко, меко тесто. Тестото се завива във фолио за свежо съхранение и се прибира в хладилник, докато стегне.
Твърдото тесто се разточва върху набрашнен плот на кора, с дебелина около 0,5 мм и диаметър по-голям от формата, в която ще се пече. С помощта на точилка се прехвърля във форма за пай, като се оформя така, че да покрие дъното и да образува декоративен борд. Излишното тесто се изрязва. В тестото, на няколко места, се правят дупки, с помощта на вилица, за да не се надигне при печене. Пече се в загрята на 1800С фурна за не повече от 6-7 минути, колкото леко да се зачерви.
За плънката се разбиват яйцата със захарта, прибавят се тиквеното пюре, сметаната, млякото и подправките. Сместа се разбива до гладкост и се изсипва върху основата на пая. Връща се обратно във фурната и се пече около 30-40 минути на същата температура.
Тъй като тестото е повече, от колкото е необходимо за основата на пая, от останалата част могат да се изрежат различни фигурки, с които да се декорира. Аз направих меденки във формата на есенни листа и жълъди.
Декорацията върху самия пай се слага малко преди да се извади от фурната.
След като десертът е изпечен се оставя да се охлади и да стегне допълнително. Колкото повече престоява, толкова по-мека става бисквитената основа, попивайки от тиквената плънка.
При сервиране паят може да се гарнира с разбита сметана, настърган шоколад или орехи.
No Comments